Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Některé knihy z mé "psí" knihovny


 

V češtině je zatím jen jedna kniha o plemenu Akita. Alespoň o jiné zatím nevím. Knihu napsaly chovatelky Amerických Akit, ale je i o Akita Inu. V knize je historie, charakteristika, standard, kařdodenní péče, něco o výchově, výcviku a vystavování těchto dvou plemen. Pravda je, že rady o výchově tohoto plemene je třeba hledat ještě jinde. Knihu je možné koupit v levných knihách za 39 kč, takže ji může mít v knihovničce každý.

Knihu Our Akita mám v anglickém jazyce, tak si ji postupně překládám. Napsala ji dlouholetá chovatelka AI.  Knihu bych zatím doporučila všem majitelům akit, kteří z ní budou mít užitek, přestože  není v českém jazyce (ngličtina, němčina, ruština ...) Kniha je i o chovu. Akitka dospívá velice rychle a není dobré něco zanedbat. Jak vychovávat štěně, adolescenta a puberťáka... Se spisovatelkou jsem se měla možnost seznámit, když posuzovala na výstavě pořádané klubem AICC v dubnu 2015, viz sekce Výstavy.

 

Některé knihy o "psí řeči" mohou být pro majitele akit důležitější, než ilustrovaná kniha o akitách. Konejšivé signály jsou v poslední době doporučovány, jsou totiž základem práce se psy a dobré pro předcházení konfliktů se psy.

Knihu Co má pes na jazyku jsem dlouho sháněla a nyní ji konečně mohu číst. Mám ji z antikvariátu, toto je starší vydání. Doporučuji, moc dobře se čte. Jak rozumět štěkání, vytí, vrčení, naříkání, olizování, poloze těla, uší, ocasu, atd. Z říše zvířat je toho opravdu mnoho, co si lidé vykládají jinak ...

Někteří mají mnoho zkušeností s výchovou psa a jsou přirozenými vůdci svým psům a jiní se to musí učit a pro ty je právě vhodná kniha od Cesara Millana. Například v ní učí, jak vyzařovat klidnou asertivní energii, která je pro vůdce "smečky" důležitá. Radí poskytnout psu pohyb, disciplínu a náklonnst a to právě v tomto pořadí a mnoho dalšího. Pokud majitelé akit poskytují svým psům místo pohybu mazlení, místo disciplíny zas jen mazlení, má to špatné konce.

Jak trénovat nemožného psa, tuto knihu mám krátce a tudíž teprve rozečtenou. Na začátku, zde spisovatelka vysvětluje, jaké psy má na mysli. Psy méně poddajné, hůře ovladatelné. Vysvětluje, že poddajnost je vlastnost, která byla vyšlechtěna u plemen určených pro úzkou spolupráci s lidmi. Pak jsou plemena, která potřebují myslet samostatně (některá lovecká, zmiňuje teriéry) a tam místo poddajnosti byla vyšlechtěna samostatnost. Víme, že i Akita je tímto samostatně myslícím plemenem, lov na medvědy opravdu samostatnost vyžadoval. Pokud nevíme, jak na výchovu toho našeho nemožného pejska, doporučuji.

Proč štěkání, když Akita štěká málo? Přece jen mohou být vyjímky. Myslím, že v knize jsou i další důležité meziinformace. Například o učení asociací. Turid R. popisuje tuto situaci: Byla jsem svědkem procházky čtyřměsíčního štěněte, které šťastně poskakovalo vstříc prvnímu člověku, kterého potkalo. Majitel štěně odtáhnul a řekl důrazně NE. Štěně bylo trochu vyvedeno z míry, ale přesto zkusilo pozdravit dalšího člověka. Majitel reagoval stejně. Když se přibližoval třetí člověk, tak už se štěně viditelně bálo a odtáhlo se od něj. Celé to trvalo jen 7 vteřin. tak jednoduché je naučit, aby se štěně bálo lidí.

Kniha Psí záležitosti..., opis:

Kniha nabízí mnohé a týká se našeho života se psem víc, než si možná umíme v první chvíli představit. Co nás čeká a můe se stát při koupi štěněte, při jeho zdravotních problémech i exteriérových vadách? Při cestování či soužití se sousedy? Na co se připravit na výstavě, při uchovnění psa, krytí, odchovu štěňat? I na to zde najdete odpovědi. Zpracováno je v ní i téma chovatelských klubů, členství v nich, povinnosti a práva majitelů, chovatelů, členů i nečlenů. Vše je psáno srozumitelně, s nadhledem, zkušeností a porozuměním. Nechcete se ocitat v situacích, kdy vaše důvěraa a neznalost nahrává hlouposti, zášti a rádoby moci druhých?

prosinec 2016

Dostala jsem knihu: Jak si poradit s hyperaktivním psem od Inga Jung.

Zatím jsem na začátku, ale už teď bych si dovolila ji doporučit. Autorka popisuje problém se štěnětem, které si vzala vě věku více než 16 týdnů. Navíc toto štěně potřebovalo mnohem větší socializaci než jiná štěňata a uchovatele se mu jí nedostalo. Jde o štěně australského ovčáka. Pro toto plemeno je typická jistá nedůvěra vůči komukoli cizímu a velká senzibilita spojená se sklonem k ochranitelství a teritoriálnímu chování, stejně jako bleskově rychlá schopnost reagovat (opis z knihy).

TOPlist
aktualizováno: 30.12.2016 13:04:44